- Komerční sdělení -novinky

Věřit, že při přerušovaném půstu významně zhubnete, nemusí být pravda

Výzkum protiřečí dosavadním poznatkům.

Pokud máte nadváhu či obezitu a rozhodli jste se vyzkoušet dietní trend posledních let, přerušovanou hladovku, častěji nazývanou i přerušovaný půst, měli byste tento krok přehodnotit.

V kontrastu s několika předchozími výzkumy na myších nebo velmi malých vzorcích lidí, které této dietě připisovali i určité pozitivní výsledky, se přesvědčení vědců o jejích účincích opět oslabilo.

Přerušovaný půst vede podle nového výzkumu v JAMA Internal Medicine jen k minimální ztrátě hmotnosti a navíc u obézních lidí, respektive lidí s nadváhou, může vést k výrazné ztrátě svalstva.

Mezi skupinami nebyly velké rozdíly

Znamená to, že účastníci a účastnice studie jsou náhodně přiděleni do skupin, přičemž výzkumníci toto rozdělení neovlivňují.

V nedávno zveřejněné 12týdenní studii jedna skupina lidí s nadváhou nebo obezitou jídla pouze v časově omezené okně osmi hodin, avšak cokoliv dle libosti. Zbytek dne se postila.

Kontrolní skupina dostala instrukce jíst pravidelně tři hlavní jídla denně. Výzkumnou vzorek tvořilo 116 lidí od 18 do 64 let.

Ukázalo se, že u lidí, kteří dodržovali přerušovaný půst, došlo statisticky k významnému úbytku hmotnosti, ale ve srovnání se skupinou, v níž lidé jedli pravidelně třikrát denně, nešlo o zásadnější rozdíl.

Related articles

Comments

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

Reklama