- Komerční sdělení -novinky

Jak se účinně chránit před Covid-19?

Pandemie COVID-19 je součástí našeho každodenního života od března 2020, ale je stejně důležité jako kdykoli předtím zůstat ostražití a vědět, jak se chránit před koronavirem.

Jaká jsou rizika onemocnění Covid-19?

Už dlouho se ví, že vážné onemocnění může vést k hospitalizaci, můžete potřebovat intenzivní péči, vaše plíce budou vyžadovat ventilátor, který jim pomůže dýchat a nebo v nejhorším případě, může onemocnění končit i smrtí. COVID-19 se přenáší, když lidé vdechují vzduch kontaminovaný kapičkami a malými vzdušnými částicemi obsahujícími virus.

Riziko jejich vdechnutí je nejvyšší, když jsou lidé v těsné blízkosti, ale mohou být vdechnuty na delší vzdálenosti, zejména v uzavřených prostorách. K přenosu může dojít také při potřísnění nebo postříkání kontaminovanými tekutinami do očí, nosu nebo úst a vzácně i přes kontaminované povrchy.

Jak zjistit, zda jste pozitivní?  

V první řadě je podstatné zjistit, jestli náhodou už COVID-19 nemáte – nebo jestli jste jej již neprodělali. K tomu slouží testy, které vám v tom pomohou. Ten, který dokáže určit, zda již náhodou virus v těle nemáte, se nazývá PCR test. Podává se výtěrem z nosu, ústním (krčním) výtěrem nebo odběrem vzorku slin. Používá se bez ohledu na to, zda máte nebo nemáte příznaky.

Dalším testem je Antigenní test, někdy nazývaný rychlý test, hledá specifické proteiny na povrchu viru. Díky nim dokáže virus v těle odhalit. Podává se výtěrem z nosu a jeho aplikace je velmi jednoduchá.

Můžete si také samozřejmě nechat zjistit, zda jste COVID-19 již neprodělali. K tomu slouží test na protilátky. Podává se odběrem krve z prstu. Co nám ale tento test neřekne, je zda máte aktuálně COVID-19. Testy protilátek také nemohou zjistit, zda někdo může znovu dostat COVID-19.

Jak se bránit nakažení?

Prevence je jednoduchá. Myjte si častěji ruce a používejte dezinfekci, která zajistí, že se nenakazíte z kontaminovaného povrchu. V uzavřených prostorách (bez ohledu na to, co je aktuálně nařízeno) noste ve vlastním zájmu respirátory, přes které k vám pronikne jen velmi malá virová nálož. A vyhýbejte se místům, kde je větší množství lidí – zejména v uzavřených prostorách.

Nicméně člověk je tvor společenský a žít zazimovaný jako medvěd mu nesvědčí. Pokud se tedy dostanete do prostředí, kde si nejste jisti, zda jste nepřišli do styku s nakaženým člověkem, proveďte si sami antigenní test. Spoléhat na to, že rýma je jen rýma a že to přejde, nemusí být vždy ta nejlepší volba. 

Related articles

Comments

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

Reklama