- Komerční sdělení -novinky

Ukrajina plánuje těžbu plynu z Černého moře u severozápadním pobřeží

Dosavadní ukrajinské snahy o těžbu u pobřeží Krymu nakonec zastavilo ruské obsazení poloostrova.
Ukrajina chystá průzkum ložisek plynu při svém pobřeží v severozápadní části Černého moře, v takzvané oblasti Delfín, přičemž se předpokládá, že roční těžba plynu z této lokality by mohla být 2 až 5 miliard kubických metrů. Průzkum ložisek má realizovat společnost Naftogaz.

Informuje o tom portál projects.censor.net, který konstatuje, že Ukrajina nemá dostatečnou produkci plynu k uspokojení svých potřeb. V roce 2019 země spotřebovala asi 30 miliard krychlových metrů plynu, přičemž musela dovézt 14,3 miliard metrů krychlových.

Ukrajinská snaha má dlouhou historii

Podle těžebních společností jsou hlavní pole Dnepersko-Doněcké kotliny téměř vyčerpány, proto je třeba hledat plyn na nových místech.

K realizaci se přiblížil průzkum ložisek ropy a plynu v Černém moři. Ukrajinská vláda totiž usnesením koncem listopadu umožnila průzkum šelfu Černého moře s možností těžby ropy a zemního plynu ve výlučné ekonomické zóně Ukrajiny. Čeká se na to, že státní geologická služba na základě rozhodnutí vlády vydá Naftogazu příslušné speciální povolení.

Snaha Ukrajiny o zahájení produkce plynu z černomořského šelfu má dlouhou historii, poznamenává portál projects.censor.net. Například roku 2007 vláda podepsala dohodu se společností Vanco International o těžbě v Prikerčenskej oblasti u jihovýchodním pobřeží Krymu.

Podle portálu Unconventional Gas by mohla být potenciální produkce z této oblasti 4,5 miliardy krychlových metrů plynu ročně.

Firma později těžební práva převedla na svou dceru Vanco Prikerčenska, kterou společně vlastní firmy DTEK Rinata Achmetova a Shadowlight Investments Limited. V roce 2008 vláda dohodu zrušila. Po ruském obsazení Krymu však Ukrajina ztratila přístup do této oblasti.

Situaci zkomplikovalo obsazení Krymu

V roce 2012 Kyjev podnikl kroky i na těžbu v takzvané skytských oblasti při jihozápadním pobřeží Krymu, kde potenciální produkce může být 10 miliard kubických metrů ročně.

Vítězem výběrového řízení se stalo konsorcium ExxonMobil Exploration a Production Ukraine, ale po obsazení Krymu Ruskem konsorcium od projektu odstoupilo.

Kromě bezpečnostních problémů však ukrajinské snahy o těžbu plynu nejnovější začal brzdit i pokles jeho cen.

„Pokles cen se zesílil pro teplou zimu 2019-2020 a pandemii COVID-19. Za necelý rok plyn zlevnil z 12 tisíc hřiven za tisíc krychlových metrů na méně než 4 tisíc hřiven za tisíc krychlových metrů. Později se ceny trochu zotavili, ale trend poklesu uhlovodíků zůstává globální, „dodává portál.

Related articles

Comments

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

Reklama