- Komerční sdělení -novinky

Jak se zvyšuje plat v Norsku?

Znáte to, vše se zdražuje, jen platy jsou stále stejné. Nemusí to tak být vždy a všude, jak to je v Norsku?

Během deseti let co jsem v Norsku pracoval jsem ani jeden rok neměl stejný plat. Každoročně se platy plošně zvyšují. Zní to možná jako sen, ale je to tak. Nikdo se nad tím nepozastavuje, prostě se to stane, že jednou ročně se plat zvýší.

Jak to je možné?

V Norsku jsou jedny silné odbory, které mají více než milion členů. Každoročně vyjednávají zvyšování mzdy v různých odvětvích. To trvá různě dlouho a proto, když se dohodnou na tom v listopadu a zvýšení platí od května, tak vám zpětně doplatí. To důležité je, že Norové si vyšší plat ptají ne jako jednotlivci, ale vyjednávají za ně právníci, kteří mají úplně jinou vyjednávací pozici. Na Slovensku to asi není zcela běžné chodit si ptát vyšší plat každý rok a také ho skutečně dostat.

odbory LO

Jediná možnost jak vyšší plat dostat je tedy ptát si ho. V tomto mají v Norsku odbory velkou sílu. Vícekrát jsem zažil, že se stávkovalo. Od 20 září do 1 října 2020 nešly ve velké části Norska autobusy. Umíte si představit, že by v Bratislavském kraji nešly 10 dní autobusy? A výsledek? Nakonec se našli peníze a řidičům zvýšily mzdy tak, jak se žádalo. (Místo 3kr / h na 6,5kr / h)

Zde najdete link na originál článek o stávky v norštině.

Naše realita

Na Slovensku je častokrát jediná cesta jak si zvýšit plat najít si novou práci. Co je na jedné straně fajn, pro zaměstnance. Změna práce umí přinést i skokové zvýšení platu. V dnešní době se na trhu práce (v určitých oblastech) jen velmi obtížně hledají noví lidé. Co je paradoxní je, že manažeři nabízejí mnoho krát zvýšení platu až v momentě, kdy je výpověď na stole. Tehdy si reálné uvědomí, jaké náklady ať už časové nebo finanční přináší pořízení nového zaměstnance.

Related articles

Comments

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

Reklama