- Komerční sdělení -novinky

Zaměstnanecká versus modrá karta

Cizinci, kteří v České republice chtějí pracovat se neobejdou bez speciální karty. Mnohdy ale tápou, jaký typ karty je pro ně ten správný. Pokud jste takovýmto člověkem i vy, nezoufejte, poradíme vám, jaká karta je pro vás ta pravá i jak ji získáte.

Co mají karty společného a v čem se liší

V obou případech se vlastně jedná o duální doklad, obě karty totiž zahrnují jak povolení k dlouhodobému pobytu, tak i oprávnění k zaměstnání. V obou případech je tedy nutné, aby se cizinec nechal v České republice zaměstnat, jinak kartu nezíská.

Jak zaměstnanecká, tak modrá karta, jsou vydávány na konkrétní pracovní místo u konkrétního zaměstnavatele. Délka obou povolení je maximálně dva roky, jen s tím drobným rozdílem, že modrá karta platí navíc tři další měsíce po skončení pracovního poměru. Platnost zaměstnanecké i modré karty lze opakovaně prodloužit nejvýše o dva roky.

Zaměstnanecká karta a její specifika

Zaměstnanecká karta je druhem povolení k dlouhodobému pobytu za účelem zaměstnání. Pobyt musí být delší než tři měsíce a držitel zaměstnanecké karty musí za týden odpracovat nejméně patnáct hodin. Jeho odměna nesmí být nižší než základní sazba měsíční minimální mzdy.

Jakou činnost bude cizinec v České republice vykonávat, je jedno. Zaměstnanecká karta je určena pro všechny druhy zaměstnání bez ohledu na stupeň požadované odborné způsobilosti.

Modrá karta a její specifika

Modrou kartu potřebují všichni cizinci, kteří nemají volný přístup na náš trh práce (tedy občani třetích zemí), kteří zároveň mají vysokou kvalifikaci. Musí mít ukončené vysokoškolské vzdělání nebo mít vyšší odborné vzdělání, které trvalo minimálně tři roky.

Pracovní smlouva musí být minimálně na dobu jednoho roku a hrubá měsíční mzda musí být alespoň ve výši 1,5násobku průměrné hrubé roční mzdy v Česku.

Modrá karta pro cizince opravňuje držitele k pobytu na území Česka a zároveň k výkonu zaměstnání. To znamená, že cizinec nepotřebuje zvlášť pracovní povolení.

Jaké jsou výhody modré karty? Držitel modré karty může změnit zaměstnavatele nebo pracovního zařazení, avšak během prvních dvou let pobytu mu tyto změny musí odsouhlasit Ministerstvo vnitra. Ve chvíli, kdy cizinec s modrou kartou pobývá na území České republiky déle než dva roky, změna zaměstnavatele již nepodléhá předchozímu souhlasu Ministerstva vnitra.

Žádost o zaměstnaneckou kartu či žádost o modrou kartu

Jak karty získat? Žádost o zaměstnaneckou nebo modrou kartu lze podat až tehdy, pokud je cizinec domluven s budoucím zaměstnavatelem na práci, kterou bude vykonávat.

Nevíte si rady a uvítali byste pomoc? Obraťte se na agenturu IRS Czech, která vše potřebné vyřídí za vás. Nejenže vám najde vhodné pracovní místo, ale postará se i o vyřízení všech potřebných povolení a o to, abyste mohli do zaměstnání nastoupit co nejdříve.

Related articles

Comments

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

Reklama