- Komerční sdělení -novinky

Víte, jak se bránit proti podvodům s platebními kartami?

Bylo by krásné, kdyby na světě neexistovalo zlo a špatné úmysly. Tak tomu bohužel však není, a proto přinášíme dnešní článek – abychom vám poradili, jak se bránit podvodům s platebními kartami. Zloději jsou totiž stále vynalézavější.

Podvodníci jdou s dobou

Podvodníci jsou filutové – musí být vždy o krok napřed, aby jim na jejich finty a podvody lidé skočili. Je proto čím dál tím těžší odhalit nejen triky, které využívají, ale také zjistit jejich totožnost a usvědčit je z podvodu.

Velmi oblíbené je v poslední době zneužívat platformy, přes které prodáváme a kupujeme předměty z druhé ruky. Nejspíš i vám už přišla zpráva, která začíná „Je to ještě dostupné? Poslal bych kurýra, stačí, když mi vyplníte tyto údaje a já se o všechno postarám.“ Většinou zpráva přistane automaticky pár minut potom, co inzerát nahrajete. V touze prodat nepotřebnou věc často přehlédneme i tak očividné chyby jako je mizerná čeština nebo fakt, že člověk nebo robot na druhém konci vůbec neodpovídá na naše otázky.

Pojďme ale nazpět k platebním kartám. Častým způsobem podvodu je takzvaný phishing. Zloděj se vydává za nějakou autoritu, vytvoří časový tlak a pokouší se z oběti získat citlivé informace. Často nabádá ke kliknutí na odkaz (například v „přestrojení“ za Českou poštu, která vám jinak nedoručí balíček, nebo jako manažer vaší banky, která potřebuje ověřit nějaké údaje). Nezřídka si i jindy obezřetný člověk neuvědomí, že právě teď jde o podvod, a ve spěchu a stresu skočí na lep.

Další do výčtu je digitální skimming. Někteří útočníci dovedou nainstalovat malware na platební stránky poctivých e-shopů. Běžný uživatel nemá šanci si toho všimnout, ale díky malwaru přijde o citlivá data, která podvodník zkopíruje přímo z údajů, které tam majitel karty sám zadá.

Poměrně moderní způsob krádeže odhalili pražští kriminalisté letos v březnu. Podvodníci používali bezdrátovou technologii NFC a falešnou bankovní aplikaci. Jednoduše odešlou například SMS o přeplatku na daních s odkazem na stránku, kde se má dotyčný přihlásit. Pak mu zavolá falešný operátor z dané banky, poradí mu, aby si nainstaloval do mobilu užitečnou bankovní aplikaci a pak k telefonu přiložil kartu. Pak už podvodníkovi stačí jen v klidu vybrat v úplně jiném bankomatu peníze z karty. Oběti nezachrání ani limity na kartě – podvodník tímto způsobem získá veškeré přístupy a limity jednoduše změní.

Základní zásady bezpečného užívání platebních karet

Není na škodu připomenout si základní pravidla, která vás mohou před všemi těmi podvodníky pomoci ochránit. Tím prvním je, že nikdy, skutečně za žádných okolností, nikomu nesdělujete svůj PIN. A to ani tehdy, kdy vám přijde e-mail nebo SMS, které se tváří, jako by je poslala přímo vaše banka.

PIN si také nikdy nikam nezapisujte. Snad nejhorší je mít ho poznamenaný přímo v peněžence, obalu na karty nebo v kabelce.

Jestliže máte možnost zvolit si vlastní PIN, nevolte příliš jednoduchou kombinaci, která by hned napadla každého (tedy třeba 1234 nebo čtyři nuly).

Kdekoli budete kartou platit, nespouštějte ji z očí. V obchodech by s ní obchodník neměl nikam odcházet nebo si cokoli opisovat; při používání bankomatu zkontrolujte, jestli není nějak upravený a jakmile by se vám cokoli nezdálo, raději zavolejte na infolinku dané banky. Při platbě přes internet si hlídejte, aby byla stránka bezpečně šifrována (poznáte to tak, že začíná https).

Tam, kde je to možné, využívejte službu označovanou jako 3D-Secure. To v praxi znamená, že platbu musíte ještě potvrdit kódem, který vám přijde formou SMS do vašeho mobilního telefonu.

Platba kartou online je sice pohodlná, ale také poměrně riziková. Pokud to jen trochu jde, volte bezpečnější způsoby platby přes internet, například platbu převodem, Apple Pay nebo Google Pay. Pořídit můžete i virtuální kartu právě pro platby v obchodech.

Svůj účet a pohyb na něm pravidelně kontrolujte. Pokud už předem víte, že na to budete zapomínat, nechte si nastavit upozornění – banka vás automaticky upozorní e-mailem nebo přes SMS na příjem nebo výdej na vašem kontě.

Máte-li sebemenší podezření, že někdo vaši kartu zneužil, okamžitě si ji nechte zablokovat – i kdyby jen pro jistotu. Stačí kontaktovat banku nebo vydavatele karty, lze to samozřejmě i ze zahraničí.

Nepoužívejte veřejné Wi-Fi sítě. Pokud už musíte, nikdy se nepřihlašujte do svého internetového bankovnictví ani nezadávejte své údaje k platební kartě.

Aplikace stahujte pouze z důvěryhodných oficiálních obchodů (App Store, Google Play, Microsoft Store) a nezapomeňte si stáhnout také kvalitní antivirový software. Ideální je i soukromá VPN, která případným útočníkům krádež znepříjemní nebo je od ní odradí.

Naletět může každý

Je to bohužel tak. Nejde o specifické finanční chyby mladých a nezkušených, ani o chyby seniorů, kteří technologiím zas tolik neholdují. Obětí podobných podvodů s platebními kartami se může stát skutečně úplně každý. Stačí polevit v obezřetnosti a neštěstí je na světě. A podvodníci jsou čím dál tím mazanější.

Nechcete-li mít jen oči pro pláč a pročítat stránky typu https://razdvapujcka.cz/pujcka-online, abyste půjčkou zahladili ztrátu podvodem, dodržujte všechna výše uvedená pravidla, mějte oči na stopkách a ve světě financí nevěřte nikomu, dokud si ho důkladně neprověříte. Peníze, které podvodníci ukradnou, jen málokdy získají jejich oběti nazpět. A to je příliš velká cena za chvíli nepozornosti nebo neopatrnosti.

Related articles

Comments

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

Reklama