- Komerční sdělení -novinky

V Arménii byl smuteční průvod za oběti bojů o Náhorní Karabach

V ozbrojeném konfliktu zahynuly tisíce lidí.
Arménský premiér Nikol Pašinjan v sobotu vedl několikatisícový smuteční průvod na památku padlých v bojích s Ázerbájdžánem.

V zemi se zároveň uprostřed pokračujícího napětí začal třídenní smutek, informovala tisková agentura AFP.

kritika premiéra

Pašinjan je pod velkým tlakem ze strany opozice, aby odstoupil poté, co během šestitýdenní války s Ázerbájdžánem o separatistický region Náhorní Karabach zahynulo téměř 3000 Arménů.

Premiér čelí kritice za řešení tohoto konfliktu a podepsání „ponižující“ mírové dohody s Ázerbájdžánem.

Pašinjan ve společnosti dalších vrcholných představitelů vedl smuteční procesí k památnému komplexu v arménském hlavním městě Jerevan, kde jsou pohřbeny oběti tohoto konfliktu. „Celý národ zažívá špatný sen,“ prohlásil premiér před začátkem pochodu.

Opozice ho označuje za „zrádce“, protože souhlasil s podmínkami Ázerbájdžánu. On však podle vlastních slov nehodlá odstoupit a tvrdí, že mírová dohoda byla pro Arménii jedinou možností.

ukončení konfliktu

Válka skončila v listopadu Ruskem zprostředkovanou dohodou, na jejímž základě Arménie odstoupilo Ázerbájdžánu značné území Náhorního Karabachu, které etničtí Arméni ovládali od 90. let 20. století. Ázerbájdžán měl v konfliktu podporu Turecka, svého blízkého spojence.

Arménská opozice, která v průběhu dne zorganizuje samostatný pochod, vyzvala své stoupence, aby od 22. prosince vstoupili do celostátního stávky.

Boje v Náhorním Karabachu po několikaleté odmlce opět propukly 27. září a pokračovali do 9. listopadu, kdy se uskutečnily klíčové jednání vedoucí k příměří. Bojující strany se tehdy dohodly na výměně vězňů a těl mrtvých. Jerevan také Baku odevzdal pod správu okresy Kalbadžar, Lacina a Agdam.

Po ukončení bojů vyslalo Rusko do Náhorního Karabachu téměř 2000 členů mírových jednotek.

Konflikt mezi těmito postsovětskými rivaly si vyžádal více než 5000 mrtvých včetně civilistů.

Ázerbájdžán své vítězství oslavil minulý týden vojenskou přehlídkou, které se zúčastnil i turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Pašinjan označil mírovou dohodu za trpký, ale nezbytný krok, který Ázerbájdžánu zabránil v ovládnutí celého Náhorního Karabach

Related articles

Comments

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

Reklama