- Komerční sdělení -novinky

Rozhádané a nepochopené. Proč i vztah matek a dospělých dcer může být toxický

Někdy pomůže přerušit kontakt.

„Proč mi máma říká, že mě nemá ráda?“

„Moje máma se mě nikdy nesnaží pochopit, když mám nějaké problémy. Mám pocit, jako bych od ní nemohla očekávat soucit. Co bych měla udělat? „

„Nesnáším svou matku. Během hádky jsem jí řekla, že ji nemiluju. Mám na to mnoho důvodů. Už nevím, jak se mám cítit. „

Podobné zoufale znějící otázky se internetovými fóry jen hemží. Týkají se mužů i žen, ale specificky zasahují zejména ženy – dcery. Poukazují na to, jaké komplikované je někdy vycházet s vlastní matkou a že tento rodičovským-dětský vztah dokáže být nesmírně toxický iv dospělosti.

Je proto namístě zpochybňovat univerzální existenci matky jako té, která vždy plnohodnotně miluje své dítě, dokáže si k němu vytvořit vazbu a neubližuje mu. Tato představa je nejednou mýtem.

Matky totiž i kritizují, manipulují, trestají za každou drobnou chybu, nadávají svým dcerám, mají náročné požadavky a když dítě potřebuje povzbudit nebo obejmout, udělají přesný opak. Pocity a názory dcer nehrají roli, byli by nejraději, kdyby neexistovaly.

Otázka opakující v různých obměnách: jak můžete mít se svojí mámou lepší vztah?

Mluvit o špatné matce je tabu

„Každý vztah a problém je specifický, některý je řešitelný, jiný ne. Základem porozumění je však ochota a schopnost podívat se na věc z druhé strany, přes optiku dítěte či rodiče. Rodiče chtějí toto často pro sebe, ale zároveň schopnost podívat se na věc očima dítěte nevědí svým dětem sami poskytnout, „říká pro SME psycholožka a terapeutka Marcela Hrapková.

Dodává, že v dospělosti už vztah matka – dcera nemůže stát na silné autoritě a přílišném poslechu a respektu. „Není to na místě v žádném zdravém vztahu. Pokud někoho považuji za autoritu, tak se vzdávám vlastní. To neznamená, že mě máma nemůže přesvědčit o své pravdě a nemohu se jí přizpůsobit, ale ne z titulu její role matky a autority, ale spíše proto, že to tak sama cítím, „vysvětluje.

Zdravý vztah podle psycholožky poskytuje možnost říci matce (nebo rodičům) „ne“ a nebát se, že ztratíme jejich lásku či podporu. V rodinách se však často ve vztazích opakují toxické vzorce. Některé mohly vzniknout již v raném dětství a negativní poznačí celý život.

Related articles

Comments

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

Reklama