I vy patříte k lidem, kteří se zajímají o své zdraví? Pravidelně sportujete, zdravě se stravujete? Nicméně, uvažovali jste někdy o kvalitě vody, kterou denně pijete? Je tato voda skutečným přínosem pro vaše zdraví a pomáhá vám dosáhnout vámi stanovených cílů nebo má na organismus opačný vliv?
Kvalita vody je ovlivněna zejména zdrojem ze kterého vyvěrá. Jedná se především o minerální složení, které se odvíjí od geologické stavby hornin. Před tím, než se voda dostane k cílovému uživateli, prochází čističkou vody, která ji zbavuje nečistot, bakterií a virů. Samotná centrální filtrace nemusí zaručit dokonale čistou vodu. Někdy si uživatel musí pomoci i sám, a to zakoupením kvalitního zařízení na úpravu vody, jako je například filtr na vodu nebo reverzní osmóza.
Co je nejčastější příčinou problémů s vodou?
Přibližně 86 % obyvatel Čech a Slovenska získává vodu z veřejného vodovodu. Zbývajících 14 % využívá individuální zdroje. V mnoha případech část těchto zdrojů nevyhovuje hygienickým požadavkům, zejména v případě vlastních studní. Důvodem je špatný technický stav studní, nedostatečná hloubka a nevhodná likvidace odpadních vod v jejich okolí. Infekční choroby jsou nejběžnější během povodní, záplav a poruch kanalizace.
Veřejný vodovod může být také problematický, neboť kvalita vody se zhoršuje v případě starých, zanedbaných nebo znečištěných vnitřních rozvodů. I když voda přichází z veřejného vodovodu a je kontrolována a garantována, její kvalita je ovlivněna stavem vodovodních potrubí a obsahem chlóru. Proto se doporučuje vlastnit vodu dodatečně filtrovat zařízeními na úpravu vody jako jsou změkčovače vody, mechanické filtry, filtry s aktivním uhlím nebo reverzní osmózy.
Jaká je voda z vodovodu?
Voda z vodovodu je považována za bezpečnou, avšak i tato voda může být znečištěna různými kontaminanty, které pocházejí z potrubí. Nejčastěji se jedná o látky jako jsou: hliník, arsen, měď, železo, olovo, pesticidy, herbicidy a další. Každý z těchto kontaminantů představuje nebezpečné vedlejší účinky. Například konzumace příliš velkého množství mědi může vést k poškození jater a ledvin. Olovo může mít negativní dopad na vývoj dětí (zpomalený růst, anémie, zhoršený vývoj funkcí mozku), těhotné ženy (způsobuje předčasný porod a snížený růst plodu) a dospělé (problémy s reprodukcí, snížená funkce ledvin a kardiovaskulární problémy).

Dalším problémem mohou být zbytky léků. Farmaceutika se dostávají přes kanalizační systém do čističek vody. Proces úpravy chlorováním, kterým prochází většina vody z vodovodu, odstraňuje podle WHO jen asi 50 % léčiv z veřejných vodovodních systémů.
Jaké jsou možnosti?
Většina lidí si myslí, že balená voda je zdravější než voda z vodovodu. Nicméně studie ukazují, že to nemusí být pravda, protože balená voda obsahuje množství stejných nečistot jako voda z vodovodu. Navíc, pokud se balená voda skladuje nesprávně, může obsahovat karcinogenní BPA látky, které se uvolňují z plastových lahví. Kromě BPA se v balené vodě nacházejí i mikroplasty, jejichž účinky na zdraví lidí jsou stále nejasné.
Další možností, kterou je třeba zvážit, je pramenitá voda. Pramenitá voda pochází přímo z přírodních pramenů. Často nepotřebuje dodatečnou úpravu resp. filtraci. Jedná se o přirozeně se vyskytující zdroj vody bohatý na minerály. Zároveň jsou přírodní prameny chráněny před znečištěním odpadem nebo jinou povrchovou kontaminací. Ve srovnání s vodou z vodovodu se v pramenité vodě nenachází chlór. Další výhodou pramenité vody je, že neprochází starým potrubím, protože se plní do lahví u zdroje. Přírodní pramenitá voda nabízí řadu zdravotních výhod včetně vyššího obsahu minerálů než voda z vodovodu.
Jak zvýšit kvalitu vody i doma?
Pro ty, kteří chtějí minimalizovat rizika související s pitím balené vody nebo chtějí pít vodu z vodovodu, představuje vhodné řešení vícestupňový filtr na vodu, jakým je například reverzní osmóza. Dokáže odstranit mechanické sedimenty, chlór, pesticidy, herbicidy, mikroplasty a zbytky léků. Pití filtrované vody může být zdravější alternativou k balené vodě, protože neobsahuje BPA, mikroplasty, které se mohou nacházet v balené vodě.

Pokud se však obáváte vyšší investice, jednoduchým a levným způsobem, jak zajistit filtrovanou vodu, je zakoupit si filtrační konvici s uhlíkovým filtrem. Existuje mnoho typů, velikostí a značek, ale všechny vyžadují pravidelnou výměnu filtru. Některé náhradní patrony obsahují také hořčík, který vodu jemně mineralizuje.
Filtrovaná voda není jen chutnější, ale také měkčí, a proto je ideální pro použití v kávovarech, čajnících nebo rychlovarných konvicích. Nápoje a jídla připravená s použitím filtrované vody mají výraznější chuť.
Pokud hledáte způsob, jak mít vodu bezpečnou k pití přímo z kohoutku, můžete zvážit použití průtokového vodního filtru. Tyto filtry upravují vodu, která teče přímo z vodovodního kohoutku. Na trhu naleznete různé typy průtokových filtrů a můžete si vybrat z různých kombinací filtračních vložek v závislosti na druhu znečištění pitné vody.
Jednoduchá a účinná metoda pro podporu zdraví a odstranění nežádoucích kontaminantů z vody je instalace kvalitního vodního filtru. Takový filtr dokáže odstranit kontaminující látky, aniž by odfiltroval důležité minerály, které jsou nezbytné pro zdraví. Používání a instalace moderních filtračních systémů je snadné – stačí vyměnit filtr a vyčistit systém podle návodu.
Odborníci souhlasí s tím, že bezpečnější a prospěšnější je pít vodu z vodovodu, kterou lze bezpečně ochránit pomocí domácího vodního filtru. Pití vody z vodovodu je také ekologické a hospodárné, protože nevyžaduje použití plastových lahví nebo jiných nádob na vodu.
https://zeny50.cz/zmeny-jen-to-ne-ktera-znameni-zverokruhu-je-opravdu-ke-stesti-nepotrebuji/
https://magazinokrase.cz/obuv-a-vybaveni-pro-vsechny/
https://ladyzone.cz/vetrovky-jsou-pro-deti-idealni-doplnek-pro-promenlive-pocasi/