- Komerční sdělení -novinky

Dva pohledy na New York

V dalším mém blogu se zaměřím na „město, které nikdy nespí.“ S přítelkyní jsme ho navštívili každý zvlášť a proto se pokusím přiblížit postřehy z obou našich cest.

Můj čtyřdenní pobyt se datuje na duben 2018, její desetidenní na listopad 2019. Už z hlediska počasí musíte brát ohled na rozdíl v teplotě i srážkách. Časná jaře byla v daném čase příjemná, během dne jsem zažil i 25 ° C a v Central Parku to místy vypadalo jako uprostřed léta. Na druhé straně, listopad také ukázal svou sluneční, ale i pořádně mrazivou a větrnou tvář. Během výletu na Liberty Island k Soše svobody přítelkyni téměř omrzly prsty na rukou. Tyto dvě místa jsem nezmínil náhodou. Osobně je považuji za dvě nejznámější newyorské atrakce, přičemž jejich návštěvu si určitě nenechte ujít.

Slunečný den v Central Parku.Slnečný den v Central Parku.
A uzimených Socha slobody.A uzimených Socha svobody.
Central Park vás ohromí svou velikostí a rozlehlým areálem. Na téměř 3,5 km2 se můžete toulat klidně i celý den. Má až 20 vchodů, my jsme použili ten pravděpodobně nejznámější – od hotelu Plaza na 59. ulici. Nepochybně ho znáte z více filmů, zejména ze série „Sám doma“. Je až neuvěřitelné, že uprostřed tak megalomanského velkoměsta se nachází pořádný kus přírody. Na přesun po parkových cestičkách nechybí sdílené koloběžky, kola, segwaye či klasický turistický vláček. Cenově se to také dá zvládnout, klasický bike máte k dispozici od cca 13 dolarů na den. Zajímavostí je, že o víkendu se v podvečerních hodinách na 10-kilometrovém okruhu v těsné blízkosti parku zastavuje doprava a mají ho vyhrazený cyklisté, běžci či bruslaři. Kromě toho doporučuji zajít i na další „zelené“ místo – High Line Park. Je vybudován na místě bývalé New York Central Railroad na západním Manhattanu (podél 12th Avenue). Opuštěné kolejiště na vyvýšeném mostě je dnes předělané na zajímavou živou zónu spojující přírodu, krajinnou architekturu a ekologické řešení. Asi 2,5-kilometrová trasa vám poskytne netradiční zážitek. Pokud jste někdy byli v Paříži na Promenade plantée, tak si to určitě budete umět představit.

High Line Park.High Line Park.
Jaro přichází do Central Parku.Jar přichází do Central Parku.
Na Liberty Island se dostanete lodí z Battery Parku, jezdí už od 8:30 do cca 16:00. Během plavby minete i Ellis Island, který do poloviny 20. století sloužil jako největší imigrační stanice v USA. Lístek vyjde na přibližně 18 $, 25 i se vstupem dovnitř Sochy svobody, ale zážitek je neopakovatelný. Vyhněte se však různým pouličním prodejcům, ti vám totiž naslibují všechno možné, od přednostního nastupování na trajekt až po výše uvedený zvýhodněný vstup. Samozřejmě, na prohlížení je toho ve „Velkém jablku“ mnoho, stačí si jen vybrat a máte co dělat dva týdny. Někdo si možná řekne, že jsou to všechno komerční a notoricky známá místa, ale navštívit jejich alespoň jednou za život má své kouzlo. I proto jsem se například vybral před Rockefeller Center, k památníku Světového obchodního centra, tzv. dvojčat či na Empire State Building. Možná méně populárním, ale o to atraktivnějším je Brooklyn Bridge postaven ještě v 19. století. Neberu je jako všední záležitost, neboť mnoho našincům se nepoštěstí během života ani jen dostat za oceán. Navíc býval jsem v hotelu Staybridge Suites, asi 5 minut chůze od Times Square.

Brooklyn Bridge, myslí se i na pěších a cyklistov.Brooklyn Bridge, myslí se i na pěší a cyklisty.
Před Rockefeller Center.Pred Rockefeller Center.
Památník pádu „dvojčat“ .Pamätník pádu „dvojčat“.
Právě zde uvidíte ten pověstný uspěchaný životní styl, stovky lidí procházejících přes přechody pro chodce a nekonečné množství žlutých taxíků. Na Times Square je tolik reklamy, že člověku s epilepsií nebo citlivým zrakem tam ani nedoporučuji zajít. Navzdory faktu, že nestíháte na ulici otáčet hlavou, se najdou zákoutí, kde můžete zpomalit. Pro mě to byl malý podnik La bergamotu na 9. ulici, kde podávali výborné francouzské bagety, zákusky, ale i jiné chutné malé jídla. S kamarády jsme tam poseděli i při dobré kávě. Co se však celkově týká gastronomie, typickou americkou restauraci byste hledali těžko – běžný Newyorčan si během polední přestávky v práci vystačí s fastfoodům zkonzumovaných vestoje ve výkladu podniku, případně na ulici. Přítelkyně se paradoxně nejlépe najedla v československé Kolibě v Queensu (na 23. ulici v Astorii). Ne nadarmo se říká, že naše kuchyně je nejlepší.

Related articles

Comments

- Reklama -

Nejnovější články

Reklama