- Komerční sdělení -novinky

Byly nemocné a unavené. Jejich potíže zmizely, když si dali vybrat implantáty

Nemoc z prsních implantátů potřebuje více výzkumu.

Na srovnávacích fotkách jsou ženy před a po zákroku. Na těch prvních působí unaveně, mají oteklé oči a horší pleť. Na fotkách „po“ se zdají mladší, jejich pleť je růžová a otoky očí zmizely.

Ženy, které tyto fotky zveřejnili, nepodstoupili žádný omlazující chirurgický zákrok ani zkrášlující proceduru. Podstoupili operaci, při níž jim z těla odstranili silikonové implantáty.

Jde o narůstající skupinu žen, které zejména na sociálních sítích mluví o tom, že trpěli chorobou z prsních implantátů, tedy BII (z ang. Breast Implant Illness). Jde jen o nepříjemnou shodu okolností nebo jsou opravdu na vině implantáty a průmysl plastické chirurgie by komplikace těchto žen měl vnímat jako vážný problém?

Názory se různí

Škála popisovaných problémů je velká. Ženy si stěžují na zimnice s nejasným původem, chronickou únavu, problémy se spánkem, zhoršenou pleť, vypadávání vlasů, brnění končetin, bolesti hlavy, citlivost na světlo, zapomnětlivost a celkový pocit ztráty vitality.

Tyto nevysvětlitelné příznaky přitom zazněly pár týdnů či měsíců poté, co se rozhodli dát si implantáty odstranit.

Mnohé z těchto žen své „svědectví“ dokumentují na sociálních sítích. Příkladem je instagramový účet s názvem breast_implant_illness, který sleduje přes 68 tisíc lidí.

Medicína však zatím BII nezařadila mezi oficiálně diagnózy a v současnosti neexistují ani žádné diagnostická kritéria, podle kterých by ji lékaři mohli ženě určit. V neprospěch nemoci mluví také většina dosavadních výzkumů.

Například studie publikovaná loni v časopise Plastic and Reconstructive Surgery dospěla k závěru, že neexistuje žádná souvislost mezi silikonovými implantáty a zvýšeným rizikem deprese nebo neurologických onemocnění.

Jde přitom o dva hlavní příznaky, které se v důsledku BII údajně vyskytují.

Related articles

Comments

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

Reklama